thimbles is love

thimbles is love

8 Mayıs 2013 Çarşamba

Kiev Yüksükleri 4 ve Çarpı İşi
Bu güzel Kiev Yüksüğü,çarpı işi ustası ve sevdalısı Nurdan Hanım'ın özel seçkisi bence.
Çünkü çarpı işi desenli bir yüksük bu.
Hani neredeyse oturup deseni kumaşa geçirme isteği veriyor insana.


Güzelim Kiev Yüksüklerim arkalarındaki zarif kumaş çantanın içinde geldiler bana.
Güzel kalpli insanların çabası, sevgisi ve cömertliği ile.
Onlara çok teşekkür ediyorum.

Gelelim Kiev'e;

       
Kiev, asırlar boyunca Karadeniz'in kuzeyindeki Doğu Avrupa toprakları ve Batı Rusya toprakları tarihinin ayrılmaz bir parçası olmuştur.
 Şehrin tarihi 1500 yıl öncesine dayanmaktadır. Kavimler göçü esnasında Karadeniz'in kuzeyinden göçeden kavimlerden Kyiv kardeşlerin kabilesinin (üc erkek kardeş, en büyüğü Kyiv, Hori, Kesh ve kız kardeşleri Lyibid) Dnyepr nehri kıyısındaki toprakları beğenip buraya yerleşmeleri ile 484 yılında başlamaktadır. 
Tarıma elverişli zengin topraklardaki tarımla ve geçiş noktası üzerinde bulunmasıyla başlayan ticaretle zenginlemistir. Bu geçiş noktası çok önemli ve stratejik bir noktadır. Burayı bizim Anadolumuza benzetebiliriz. Doğudan gelen baharat ve ipek yolunun Karadeniz'in kuzeyinden Kuzey Avrupa'ya (Vikinglere ve bugünkü Almanya topraklarına) ulaşması Kiev üzerinden gerçekleşmiştir. Şehir bu sayede çok çabuk sürede ünlenip zenginleşir. 
Bu şekilde X. yy.'da bugünkü Rusya torakları içindeki ilk büyük Rus Devleti, dönemin Kiev Prensi Yaroslav Mudri tarafından kurulmuş ve KIEV PRENSLİĞİ (Kievskaya Rus) diye adlandırılmış, civarindaki ufak şehir devletleri ve Prenslikleri de kontrolü ve egemenliği altına almıştır.


1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla oluşan 48 milyonluk Ukrayna Devleti'nin 3 milyonluk başkenti konumuna geliyor Kiev.


Günümüzde Kiev, zengin gecmişi, tarihi eserleri (manastırları, kiliseleri, meydan ve sokakları, tarihi yapılarıyla) tarih sayfalarındaki önemli yeri , yeni Avrupai çehresi ve stratejk konumuyla, Rusya ve Avrupa topraklarının yine gözde şehirlerinden biridir.( KaynakWh: http://www.webhatti.com/turizm/469032-ukrayna-kiev-turistik-yerler.html )12 yorum:

 1. Amanın o yüksükün kenarında zede mi olmuş :((( Pehh!


  Arkası yarın tadında yaptığınız Kiev yayını, alınması ve taşınması son derece zahmetsiz bu objelerin size ulaşmasına vesile olanlara ayırdığınız bunca yer ve verdiğiniz değer için en derin duygularla sonsuz teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Yok, yok ışık oyunu sadece canım. Asma hemen gül yüzünü.

  Ben gönlümden geçtiğince teşekkür edemiyorum ki zaten. Lakin kalp gözü böyle açık birisi sevgimi, sevincimi görüyordur zaten diye dert etmiyorum bu durumu.
  Kestane ağacının gölgesinden selamlar.

  YanıtlaSil
 3. Ben o güzel yürekli insanların her çarşıda dükkanda gördüğü güzellikleri kendileri için değil biz dostları için beğenip satın almalarına şahit oldum.
  Dünyada sahip olunabilecek en güzel yüreğe sahip NU&N kardeşler sevdiklerini mutlu etmek için yaşıyorlar bu dünyada!

  Yüksüklerin için yine güzel bir dilek geliyor benden ;artsınlar çoğalsınlar,içlerindeki güzelliği yeryüzüne yıldız olarak serpsinler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne şanşlısın Nilgün!
   Umarım bir gün ben de N&N ile birlikte zaman geçirebilirim. Yok öyle uzaklarda değil, buraya da razıyım :(

   Güzel dileğine yürekten katılıyorum.
   Gerçekleşmeye başladı galiba ufaktan. Bugün Amerika da yaşayan İspanyol bir koleksiyonere bir sürü Türkiye yüksükleri gönderdim. Küçük hediyelerle birlikte elbette.İyi dilekleri yıldız yıldız serpiştirecekler.
   Sırada İspanya dan Mati var. Yazışıp duruyorduk, sihirli yüksükler yakında ona doğru da yola çıkacak.
   Sen dilemeye devam et arkadaşım. Ne olu ne olmaz görüyorsun :))

   Sil
 4. So beautiful russian thimbles collection!
  Have a good night, Tulin.

  YanıtlaSil
 5. Felicidades Tulin, preciosos dedales.bss

  YanıtlaSil
 6. Oh what beautiful thimbles!Thanks for commenting on my blog thimbles too.Would you like us to swap thimbles from our different countries?I live on the island of Malta:)
  www.loredana61.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hi Loredana.
   Thank you for visit. I'll write to you.
   Greetings.

   Sil
 7. Çok güzel yüksükler.
  Selamlar

  YanıtlaSil

Düşünceleriniz benim için önemlidir.